Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Ec Me Brezat e Ri

Mire Se Vini Ne Forumin e : " Kosova-Forum "

  Maqedonia me rroga më të ulëta në rajon

  Share
  avatar
  MBerisha
  Webmaster
  Webmaster

  Gjinija : Male
  Postimet : 4625
  Vendodhja : N'Real Madrid
  Reputation : 33
  Pikët : 1502
  Registration date : 2008-10-27

  Maqedonia me rroga më të ulëta në rajon

  Post by MBerisha on Thu Feb 19, 2009 10:21 pm

  Rroga mesatare në Maqedoni arrin rreth 250 euro, derisa në Kroaci është 700 euro, në Slloveni 1.500 euro, në Serbi 400 euro, Bosnjë-Hercegovinë 350 euro dhe Mal të Zi rreth 600 euro. Shqipëria është vendi i cili ka shënuar përparime në planin e rritjes së rrogës mesatare, me ç`rast sipas dhjetorit të vitit 2008, rroga mesatare në këtë vend kishte arritur rreth 300 euro.

  Maqedonia konsiderohet si një ndër vendet me rroga më të ulëta nga vendet e ish-republikave jugosllave. Kjo është theksuar në Konferencën Ndërkombëtare të drejtorëve të Enteve për punësim të Maqedonisë, Serbisë, Malit të Zi, Kroacisë, Sllovenisë dhe Bosnjë-Hercegovinës.

  Në këtë konferencë të mbajtur në Herceg Novi nuk ishte ftuar Kosova, si një shtet i ri, ku rroga mesatare gjithashtu është rreth 200 euro. Përveç kësaj edhe Shqipëria është vendi i cili ka shënuar përparime në planin e rritjes së rrogës mesatare, me ç`rast sipas dhjetorit të vitit 2008, rroga mesatare në këtë vend kishte arritur rreth 300 euro.

  Nga të gjitha ish-republikat jugosllave rroga më e ulët mesatare regjistrohet në Maqedoni, por gjithashtu ky vend është ndër vendet kryesore të rajonit për numrin e madh të papunëve.

  Drejtoresha e Agjencisë për punësim, Biljana Jovanovska përveç kësaj gjendje ka theksuar masat e Qeverisë për nxitjen e punësimeve dhe zbutjen e pasojave nga kriza ekonomike. Maqedonia përballet me një numër të madh të papunëve, që arrin mbi 300 mijë veta.

  Përveç Maqedonisë, edhe Bosnjë-Hercegovina është vendi i parë për nga papunësia në rajon, me ç`rast në këtë vend janë të regjistruar mbi 450 mijë të papunë. Të dhënat e publikuara në konferencën e vendeve të republikave ish-jugosllave, Mali i Zi ka vetëm 10 për qind të papunëve.


  _________________
  Eshhedeu en la ilahe il lallah ve eshhedeu enne muhammeden abduhu ve resuluhu
   Current date/time is Sun Mar 18, 2018 3:30 pm