Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Ec Me Brezat e Ri

Mire Se Vini Ne Forumin e : " Kosova-Forum "

  Rritje e shitjes së Ford-it në Gjermani

  Share
  avatar
  MBerisha
  Webmaster
  Webmaster

  Gjinija : Male
  Postimet : 4625
  Vendodhja : N'Real Madrid
  Reputation : 33
  Pikët : 1502
  Registration date : 2008-10-27

  Rritje e shitjes së Ford-it në Gjermani

  Post by MBerisha on Thu Feb 19, 2009 10:23 pm

  Prodhuesi i automobilave Ford në Gjermani në janar ka shënuar rritje të shitjes prej 14,2 për qind duke iu falënderuar stimulimeve të Qeverisë, e cila e bashkëfinancon zëvendësimin e automobilave të vjetër me të ri.

  Në janar janë shitur 15.500 automobila, ndërsa pjesëmarrja e tregut gjerman është rritur në 7,7 për qind, përderisa në dhjetor arrinte 5,6 për qind, bëhet e ditur në kumtesën e degës gjermane të Ford-it.

  Qeveria gjermane në janar filloi programin „ bonus ekologjik", sipas të cilit, ata që do ta mënjanojnë automobilin e vjetër dhe furnizohen me automjet të ri „ekologjik", fitojnë bonus prej 2.500 eurove.

  Programi, vlera e të cilit është vlerësuar në 1,5 miliardë eura, i nxiti gjermanët që t`i vizitojnë sallonet për automobila dhe të blejnë automobila të rinj.

  Shitja e Ford-it në Evropë në janar shënoi rënie për 24,6 për qind dhe janë shitur 112.000 automobila.

  Rritje të shitjes duke iu falënderuar programit të Qeverisë gjermane shënoi edhe prodhuesi më i madh evropian i automobilave, Wolsswagen.


  _________________
  Eshhedeu en la ilahe il lallah ve eshhedeu enne muhammeden abduhu ve resuluhu   Similar topics

   -

   Current date/time is Sun Mar 18, 2018 3:30 pm