Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Ec Me Brezat e Ri

Mire Se Vini Ne Forumin e : " Kosova-Forum "

  Serbia Ok anëtarësimit te Kosovës në FMN e BB

  Share
  avatar
  MBerisha
  Webmaster
  Webmaster

  Gjinija : Male
  Postimet : 4625
  Vendodhja : N'Real Madrid
  Reputation : 33
  Pikët : 1502
  Registration date : 2008-10-27

  Serbia Ok anëtarësimit te Kosovës në FMN e BB

  Post by MBerisha on Fri Feb 20, 2009 3:06 am

  Presidenti i Serbisë, Boris Tadiq ka hedhur poshtë akuzat e Kryeministrit Hashim Thaçi se Serbia aktualisht po udhëheq politikë të viteve të 90-ta dhe se po nxitë armiqësi ndërmjet serbëve dhe shqiptarëve, duke theksuar se "kjo nuk është e saktë".

  "Serbia, në asnjë mënyrë nuk dëshiron ta ndalë procesin e përfshirjes së Kosovës në disa insntitucione ndërkombëtare financiare, sepse ne në bisedimet për statusin kemi propozuar zgjidhje të këtillë", ka thënë dje Boris Tadiq, në një konferencë për gazetarët, pas takimit që zhvilloi me komisionerin e Bashkimit Evropian për zgjerim Olli Rehn.

  Tadiç theksoi vendosmërinë e e qeverisë së tij për të përmirësuar stabilitetin ekonomik dhe shoqëror në Kosovë dhe për ta ndihmuar të marrë pjesë në tregtinë rajonale.

  Agjencitë e lajmeve njoftojnë se Tadiq po i referohejkërkesës së Kosovës për t’u anëtarësuar në Fondin Monetar Ndërkombëtar dhe Bankën Botërore.


  _________________
  Eshhedeu en la ilahe il lallah ve eshhedeu enne muhammeden abduhu ve resuluhu
   Current date/time is Sun Mar 18, 2018 3:35 pm