Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Ec Me Brezat e Ri

Mire Se Vini Ne Forumin e : " Kosova-Forum "

  Vetëm gjatë muajit janar ATK arkëton 26.5 milionë euro

  Share
  avatar
  MBerisha
  Webmaster
  Webmaster

  Gjinija : Male
  Postimet : 4625
  Vendodhja : N'Real Madrid
  Reputation : 33
  Pikët : 1502
  Registration date : 2008-10-27

  Vetëm gjatë muajit janar ATK arkëton 26.5 milionë euro

  Post by MBerisha on Fri Feb 20, 2009 3:07 am

  Administrata Tatimore e Kosovës (ATK), me anë të një komunikate të lëshuar për shty, ka njoftuar se ka plotësuar suksesin tjetër të radhës duke tejkaluar planin e të hyrave për periudhën janar 2009, duke arkëtuar 26.5 milionë euro, ose 5.5 milionë euro më shumë se plani i paraparë. Shuma e mjeteve të arkëtuara nënkupton një ngritje të të hyrave në këtë institucion prej 26 për qind.

  Në njoftimin zyrtar të ATK-së thuhet se, nëse krahasohet periudha janar 2009, me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar, tejkalimi ka arritur 5.2 milionë euro apo 25 për qind më shumë të hyra përgjatë kësaj periudhe të këtij viti.

  “Faktorët që kanë ndikuar në realizimin e të hyrave në këtë periudhë janë: Rritja e vetë-deklarimit si rezultat i komunikimit më të mirë me tatimpagues, Vendimi i Qeverisë për Pezullimin e ndëshkimeve (bizneset të cilat kanë arritur marrëveshje me ATK-në), efikasiteti më i madh i kontrollit tek tatimpaguesit, transparenca, rritja e besueshmërisë, qasja më e mirë në procesin e kontrollit tek tatimpaguesit, menaxhimi më efikas i borxheve, bashkëpunimi me institucionet e tjera dhe shfrytëzimi më racional i kohës – ngritja e përgjegjësisë në punë”. /Telegrafi/


  _________________
  Eshhedeu en la ilahe il lallah ve eshhedeu enne muhammeden abduhu ve resuluhu
   Current date/time is Sun Mar 18, 2018 3:31 pm