Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Ec Me Brezat e Ri

Mire Se Vini Ne Forumin e : " Kosova-Forum "

  FMN merr 100 mld $ debi nga Japoina

  Share
  avatar
  MBerisha
  Webmaster
  Webmaster

  Gjinija : Male
  Postimet : 4625
  Vendodhja : N'Real Madrid
  Reputation : 33
  Pikët : 1502
  Registration date : 2008-10-27

  FMN merr 100 mld $ debi nga Japoina

  Post by MBerisha on Fri Feb 20, 2009 3:10 am

  Fondi Monetar Ndërkombëtar dhe Japonia kanë nënshkruar Marrëveshje me të cilën parashihet që Tokio t'i japë debi këtij institucioni, në vlerë prej 100 miliardë dollarësh për plotësim të përkohshëm të resurseve të saj finaciare.

  Afati i kthimit të debisë është një vit me mundësi për vazhdim deri në pesë vjet nëse është e nevojshme.

  Sipas raportit të FMN-së, debia japoneze është 31 për qind nga vëllimi i përgjithshëm i kuotave të vendeve-anëtare. Para marrjes së debisë resurset e lira të FMN-së arrinin rreth 143 miliardë dollarë.

  Marrëveshjen për debinë japoneze e kanë nënshkruar në Romë drejtori i FMN-së, Dominik Shtros-Kan dhe ministri i Financave i Japonisë, Shoiçi Nakagava.


  _________________
  Eshhedeu en la ilahe il lallah ve eshhedeu enne muhammeden abduhu ve resuluhu
   Current date/time is Sat Mar 17, 2018 12:09 am