Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Ec Me Brezat e Ri

Mire Se Vini Ne Forumin e : " Kosova-Forum "

  Evropa goditet nga rënia ekonomike

  Share
  avatar
  MBerisha
  Webmaster
  Webmaster

  Gjinija : Male
  Postimet : 4625
  Vendodhja : N'Real Madrid
  Reputation : 33
  Pikët : 1502
  Registration date : 2008-10-27

  Evropa goditet nga rënia ekonomike

  Post by MBerisha on Fri Feb 20, 2009 3:11 am

  Ekonomitë e vendeve evropianë kanë shënuar rënie në tremujorin e fundit të vitit të shkuar dhe disa prej tyre kanë regjistruar statistikat më negative për disa dhjetëvjeçarë, sipas statistikave zyrtare.

  Ekonomia e eurozonës shënoi rënie me 1.5 përqind në tremujorin e mëparëshëm dhe me 1.2 përqind gjatë gjithë vitit, sipas Eurostatit.

  Statistikat e fundit nga Gjermania demonstrojnë se ekonomia më e madhe e Evropës ka shënuar rënie me 2.1 përqind gjatë tri muajve të fundit të 2008-ës.

  Të dhënat fillestare tregojnë se ekonomi e Francës shënoi rënie me 1.2 përqind, ndërsa në Itali rënia është 1.8 përqind, më e madhja që nga viti 1980.

  Statistikat shtojnë presionin mbi Bankën Qendrore Evropiane që të ulë normat e interesit.

  Gjatë gjithë 2008-ës, ekonomia në të 15 vendet që përdorin euron u rrit me 0.7 përqind krahasuar me një vit më parë sipas Eurostatit. Sllovakia iu abshkua eurozonës në 1 janar 2009.

  Kompanitë kanë zvogëluar investimet dhe eksportet kanë rënë.

  Recesioni gjerman

  Rënia është më dramatike në Gjermani, më e madhja që nga ribashkimi në vitin 1990.

  Qeveria gjermane thotë se shkak për këtë është rënia e kërkesës për eksporte në situatën e rëndë ekonomike globale.

  Gjatë tre muajve të fundit të vitit të shkuar ekonomia më e madhe e Evropës shënoi rënie me 2.1 përqind.

  Gjermania mbështetet shumë tek eksportet, por për shkak të recesionit, tani ka më pak klientë për makinat gjermane, kimikate dhe pajisje teknike.

  Me rënien e kërkesës është ulur prodhimi e bashkë me të dhe investimet.

  Kjo do të thotë se Gjermania përballet me mundësinë e recesionit më të vështirë të 60 vjetëve të fundit.

  Qeveria ka hartuar një paketë të dytë stimuli për ekonominë në vlerë rreth 64 miliardë dollarë. /bbc/


  _________________
  Eshhedeu en la ilahe il lallah ve eshhedeu enne muhammeden abduhu ve resuluhu
   Current date/time is Sun Mar 18, 2018 3:35 pm