Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Ec Me Brezat e Ri

Mire Se Vini Ne Forumin e : " Kosova-Forum "

  Spanjë, pesë mijë gazetarë mund të humbin vendin e punës

  Share
  avatar
  MBerisha
  Webmaster
  Webmaster

  Gjinija : Male
  Postimet : 4625
  Vendodhja : N'Real Madrid
  Reputation : 33
  Pikët : 1502
  Registration date : 2008-10-27

  Spanjë, pesë mijë gazetarë mund të humbin vendin e punës

  Post by MBerisha on Fri Feb 20, 2009 3:13 am

  Rreth pesë mijë gazetarë në Spanjë, gjegjësisht rreth 20 për qind nga të punësuarit në këtë sektor, mund të humbin vendin e punës deri në vitin 2010 për shkak të krizës ekonomike.

  Është e domosdoshme të bëhet gjithçka që të pengohet ajo katastrofë", deklaroi kryetari i Asociacionit të gazetarëve në Madrid Fransisko Gonzales Urbaneha në forumin e organizuar në Madrid për mbrojtjen e profesionit gazetaresk.

  Mediat e Spanjës janë të prekura fuqishëm nga vendosja e teknologjive të reja dhe nga kriza ekonomike, e cila ka shkaktuar humbje të rreth 30 për qind të të ardhurave nga reklamat në vitin 2008.

  Disa, siç është gazeta pa pagesë "Metro" duhej ta ndërprenin botimin, kurse në disa gazeta dhe revista janë pushuar një numër i madh i punonjësve.

  Urbaneha tha se prej verës rreth 1.600 gazetarë spanjollë janë pushuar nga puna, kurse deri në fund të vitit 2010 numri i tyre mund të arrijë deri në 5.000, nëse nuk merren masa për shkurtimin e kësaj tendence.

  "Ne nuk jemi lloj në zhdukje e sipër", deklaroi kryetarja e federatës së asociacionit gazetaresk në Spanjë, Magis Iglesijas.

  Gazetat e shtypura në Spanjë, të cilat prej vitit të kaluar kanë shënuar sukses të paparë dhe për shkak të numrit të madh të shitjeve të pasurisë së patundshme në vend, nga reklamat kanë pëfituar rreth 60 për qind nga të ardhurat e përgjithshme.

  Është e domosdoshme të bëhet gjithçka që të pengohet ajo katastrofë", deklaroi kryetari i Asociacionit të gazetarëve në Madrid Fransisko Gonzales Urbaneha në forumin e organizuar në Madrid për mbrojtjen e profesionit gazetaresk.

  Mediat e Spanjës janë të prekura fuqishëm nga vendosja e teknologjive të reja dhe nga kriza ekonomike, e cila ka shkaktuar humbje të rreth 30 për qind të të ardhurave nga reklamat në vitin 2008.

  Disa, siç është gazeta pa pagesë "Metro" duhej ta ndërprenin botimin, kurse në disa gazeta dhe revista janë pushuar një numër i madh i punonjësve.

  Urbaneha tha se prej verës rreth 1.600 gazetarë spanjollë janë pushuar nga puna, kurse deri në fund të vitit 2010 numri i tyre mund të arrijë deri në 5.000, nëse nuk merren masa për shkurtimin e kësaj tendence.

  "Ne nuk jemi lloj në zhdukje e sipër", deklaroi kryetarja e federatës së asociacionit gazetaresk në Spanjë, Magis Iglesijas.

  Gazetat e shtypura në Spanjë, të cilat prej vitit të kaluar kanë shënuar sukses të paparë dhe për shkak të numrit të madh të shitjeve të pasurisë së patundshme në vend, nga reklamat kanë pëfituar rreth 60 për qind nga të ardhurat e përgjithshme.


  _________________
  Eshhedeu en la ilahe il lallah ve eshhedeu enne muhammeden abduhu ve resuluhu
   Current date/time is Sun Mar 18, 2018 3:28 pm