Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Ec Me Brezat e Ri

Mire Se Vini Ne Forumin e : " Kosova-Forum "

  KEK mobilizohet, ofron mbi 950 megavat energji për Pavarësi

  Share
  avatar
  MBerisha
  Webmaster
  Webmaster

  Gjinija : Male
  Postimet : 4625
  Vendodhja : N'Real Madrid
  Reputation : 33
  Pikët : 1502
  Registration date : 2008-10-27

  KEK mobilizohet, ofron mbi 950 megavat energji për Pavarësi

  Post by MBerisha on Fri Feb 20, 2009 3:15 am

  Korporata Energjetike e Kosovës (KEK), ka njoftuar se për të siguruar furnizim më të madh me energji elektrike gjatë festimeve për Njëvjetorin e Ditës së Pavarësisë së Republikës së Kosovës, të dielën ka kthyer në punë edhe njësinë A3 të Termocentralit “Kosova A”, ashtu siç ishte planifikuar.

  Kthimi kësaj njësie ka bërë që gjatë festimeve KEK të operojë me katër blloqe, përkatësisht B1 dhe B2 të TC “Kosova B”, A3 dhe A5 të TC “Kosova A” dhe HC “Ujmani” me 16 megavat orë.

  KEK po ashtu ka njoftuar se me anë të këtyre kapaciteteve arrihet prodhimi në më tepër se 750 megavat orë energji elektrike, të cilat së bashku me importin që shkon deri në 200 megavat orë, sigurojnë energji elektrike pa ndërprerje.

  Por, gjithsesi , për të mos ardhur deri tek ndonjë reduktim i dhunshëm në ndonjë dalje, për shkak të mbingarkesave, KEK-ka apeluar për kursim maksimal të energjisë elektrike në dispozicion. /Telegrafi/


  _________________
  Eshhedeu en la ilahe il lallah ve eshhedeu enne muhammeden abduhu ve resuluhu
   Current date/time is Sun Mar 18, 2018 3:31 pm