Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Ec Me Brezat e Ri

Mire Se Vini Ne Forumin e : " Kosova-Forum "

  Armë me vlerë prej 20 miliardë dollarëve, porositen në Rusi

  Share
  avatar
  MBerisha
  Webmaster
  Webmaster

  Gjinija : Male
  Postimet : 4625
  Vendodhja : N'Real Madrid
  Reputation : 33
  Pikët : 1502
  Registration date : 2008-10-27

  Armë me vlerë prej 20 miliardë dollarëve, porositen në Rusi

  Post by MBerisha on Fri Feb 20, 2009 7:04 am

  Rusia ka marrë porosi për shitjen e armëve me vlerë prej 20 miliardë dollarëve, deklaroi mbrëmë zyrtari i Agjencisë ruse për eksport të armëve "Rosoboroneksport".

  "Porositë mbërrijnë 20 miliardë dollarë", deklaroi Nikollaj Dimidjuk, drejtor i programeve të posaçme të sipërmarrjes.

  Rreth 50 për qind e armëve të porositura janë nga sfera e aviacionit, ndërsa pjesa tjetër është armë për ushtrinë këmbësorike, mbrojtjen ajrore dhe marinën.

  India dhe Kina janë blerës kryesorë të armëve ruse, shtoi Dimidjuk.

  Sipas tij, sipërmarrja "Rosoboroneksport" ka firmosur marrëveshje të rëndësishme për furnizim me autoblindave të një shteti arab, si dhe marrëveshje për furnizim të pjesëve për një shtet evropian.

  Dimidjuk refuzoi të përmendë se për cilat shtete bëhet fjalë, duke bërë të ditur se marrëveshjet ende nuk kanë hyrë në fuqi.

  Ai tha se anëtaret e NATO-s, duke përfshirë edhe Greqinë dhe Turqinë, po ashtu, janë të interesuara për blerjen e armëve ruse.

  Moska dhe Athina, në vitin 2008, firmosën marrëveshje ndërqeveritare për shitjen e 420 automjeteve të blinduara Greqisë.

  Turqia, sipas Dimidjuk, po ashtu, është e interesuar për automjete të blinduara, sisteme lëvizëse të lançuesve raketorë dhe sisteme antitank. /Makfaks/


  _________________
  Eshhedeu en la ilahe il lallah ve eshhedeu enne muhammeden abduhu ve resuluhu
   Current date/time is Sun Mar 18, 2018 3:33 pm