Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Ec Me Brezat e Ri

Mire Se Vini Ne Forumin e : " Kosova-Forum "

  KE i paralajmëroi shtetet me deficit të madh

  Share
  avatar
  MBerisha
  Webmaster
  Webmaster

  Gjinija : Male
  Postimet : 4625
  Vendodhja : N'Real Madrid
  Reputation : 33
  Pikët : 1502
  Registration date : 2008-10-27

  KE i paralajmëroi shtetet me deficit të madh

  Post by MBerisha on Fri Feb 20, 2009 7:04 am

  Komisioni Evropian (KE) përgatitet të paralajmërojë disa shtete të Bashkimit, duke përfshirë edhe Francën dhe Spanjën, për shkak të deficitit të madh të shkaktuar nga kriza ekonomike.

  Këtë mbrëmë në Bruksel, e deklaroi komisari europian për çështje ekonomike Joakin Almunia.

  "Duhet t`i respektojmë rregullat e përcaktuara për të gjithë. Sa i përket çështjes së disiplinës buxhetore, ato janë të qarta - në rast se shteti ka shënuar ose planifikon deficit më të madh se tre për qind, atëherë duhet të fillojnë procedurat e përcaktuara me marrëveshje", deklaroi Almunia para gazetarëve në Parlamentin Evropian (PE).

  Ai paralajmëroi se do t`i shqyrtojë llogaritjet e fundit të buxheteve të disa shteteve - Gjermanisë, Francës, Greqisë, Irlandës, Maltës dhe Holandës.

  Shumica e këtyre shteteve kanë paraparë deficit më të madh se tre për qind, ndërsa vetëm Holanda ende ka gjasa për ta zgjidhur problemin.


  _________________
  Eshhedeu en la ilahe il lallah ve eshhedeu enne muhammeden abduhu ve resuluhu
   Current date/time is Sun Mar 18, 2018 3:32 pm