Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Ec Me Brezat e Ri

Mire Se Vini Ne Forumin e : " Kosova-Forum "

  Daimler me parashikim të errët për 2009-ën

  Share
  avatar
  MBerisha
  Webmaster
  Webmaster

  Gjinija : Male
  Postimet : 4625
  Vendodhja : N'Real Madrid
  Reputation : 33
  Pikët : 1502
  Registration date : 2008-10-27

  Daimler me parashikim të errët për 2009-ën

  Post by MBerisha on Fri Feb 20, 2009 7:05 am

  Pas rënies së fitimit vitin e kaluar, prodhuesi gjerman i automjeteve Daimler pret për 2009-ën, një rënie të mëtejshme. Shitjet dhe xhiroja do të vazhdojnë të bien edhe këtë vit, bëri të ditur sipërmarrja në Shtutgart.

  Shefi i Daimlerit, Dieter Zetsche, deklaroi se nga këndvështrimi i sotëm kërkesa botërore për automjete të vogla do të pakësohet me 10 për qind në krahasim me 2008-ën.

  Për të përballuar krizën Daimleri planifikon të kursejë, të vazhdojë uljen e prodhimit si dhe të shkurtojë pagesat shtesë për punonjësit dhe dividendin.

  Vitin e kaluar fitimi operativ i Daimlerit ra në nivelin e 2,7 miliardë eurove. Prodhuesi i automjeteve kishte shënuar në 2007-ën fitimin rekord prej 8,7 miliardë eurosh. /D-Welle/


  _________________
  Eshhedeu en la ilahe il lallah ve eshhedeu enne muhammeden abduhu ve resuluhu
   Current date/time is Sun Mar 18, 2018 3:34 pm