Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Ec Me Brezat e Ri

Mire Se Vini Ne Forumin e : " Kosova-Forum "

  Presidenti nënshkruan paketën financiare, tregjet pësojnë rënie

  Share
  avatar
  MBerisha
  Webmaster
  Webmaster

  Gjinija : Male
  Postimet : 4625
  Vendodhja : N'Real Madrid
  Reputation : 33
  Pikët : 1502
  Registration date : 2008-10-27

  Presidenti nënshkruan paketën financiare, tregjet pësojnë rënie

  Post by MBerisha on Fri Feb 20, 2009 7:07 am

  Presidenti amerikan Barak Obama nënshkroi paketën stimuluese prej 787 miliardë dollarësh, duke shënuar një fitore madhore në përpjekjet për të zbrapsur rënien ekonomike të vendit. Por pak pas firmosjes së paketës, tregjet financiare pësuan rënie nga frika se kjo paketë mund të mos jetë e mjaftueshme.

  Tregjet e Uoll Stritit ranë në shifra të ngjashme me ato të nëntorit të kaluar kur kriza ekonomike ishte në fillimet e veta. Zoti Obama e firmosi paketën në Denver të Kolorados por paralajmëroi se ajo nuk do të sjellë efekte të menjëhershme. Ai e quajti paketën "fillimin e fundit" për problemet ekonomike.

  Paketa përfshin ulje taksash, shpenzime qeveritare për infrastrukturën si dhe shpenzime të tjera. Paketa shton përfitimet nga papunësia dhe përfitime për shërbimin shëndetësor për të papunët, sponsorizon programe trajnimi si dhe u lëvron para qeverive lokale dhe shtetërore. /woa/


  _________________
  Eshhedeu en la ilahe il lallah ve eshhedeu enne muhammeden abduhu ve resuluhu
   Current date/time is Sun Mar 18, 2018 3:30 pm