Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Ec Me Brezat e Ri

Mire Se Vini Ne Forumin e : " Kosova-Forum "

  Qeveria mbështet investimet e PTK-së në Shqipëri

  Share
  avatar
  MBerisha
  Webmaster
  Webmaster

  Gjinija : Male
  Postimet : 4625
  Vendodhja : N'Real Madrid
  Reputation : 33
  Pikët : 1502
  Registration date : 2008-10-27

  Qeveria mbështet investimet e PTK-së në Shqipëri

  Post by MBerisha on Fri Feb 20, 2009 9:22 am

  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi dhe ministri i Ekonomisë dhe Financave (MEF), Ahmet Shala i kanë dhënë përkrahje Postë Telekomit të Kosovës për të hyrë në bashkëinvestim në ngritjen e operatorit të katërt të telefonisë mobile në Shqipëri.

  Përkrahja nga ana e ekzekutivit të vendit është bërë e ditur të mërkurën gjatë takimit të rregullt të qeverisë së Kosovës.

  Ndryshe Bordi i PTK-së të hënën ka miratuar në parim projektin për të bashkëinvestuar në ngritjen e operatorit të katërt në Shqipëri të telefonisë mobile.
  Nëse realizohet plani, PTK, është kompania e parë kosovare e cila do të investojë dhjetëra miliona euro jashtë kufijve të Kosovës.

  PTK është kompani lider në shërbimin e ofrimit të telefonisë mobile dhe fikse në Kosovë. Gjatë vitit të kaluar kjo kompani ka pasur më shumë se 170 milion euro qarkullim.

  PTK gjithashtu ka më shumë se 300 milion euro para kesh, të cilat prej vitesh qëndrojnë në trezorët e bankave komerciale në Kosovë. /Telegrafi/


  _________________
  Eshhedeu en la ilahe il lallah ve eshhedeu enne muhammeden abduhu ve resuluhu
   Current date/time is Sun Mar 18, 2018 3:35 pm