Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Ec Me Brezat e Ri

Mire Se Vini Ne Forumin e : " Kosova-Forum "

  BSPK nuk tërhiqet: Jo ngirtjes së çmimit të energjisë elektrike

  Share
  avatar
  MBerisha
  Webmaster
  Webmaster

  Gjinija : Male
  Postimet : 4625
  Vendodhja : N'Real Madrid
  Reputation : 33
  Pikët : 1502
  Registration date : 2008-10-27

  BSPK nuk tërhiqet: Jo ngirtjes së çmimit të energjisë elektrike

  Post by MBerisha on Fri Feb 20, 2009 10:50 am

  Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës (BSPK) ka reaguar sërish përsëri ndaj Zyrës së Rregullatorit të Energjisë Elektrike (ZRRE), e cila tashmë ka filluar procedurat për tarifat e reja që do të aplikohen nga prilli e që kanë të bëjnë me për ngritjen e e çmimit të energjisë elektrike.

  Kosovës, ku edhe ashtu po ballafaqohen me një gjendje të rëndë sociale. Kjo për shkak të krizës globale financiare, por edhe për shkak se nuk ka ngritje të pagave.

  “Me këtë vendim do të dëmtohet rëndë popullata , punëtoria e Kosovës si dhe ekonomia e Kosovës, e cila edhe ashtu ka pësuar dëme të mëdha financiare si pasojë e reduktimeve të mëdha të energjisë elektrike”.

  Sipas njoftimit të BSPK-së, ministrja e Energjetikës dhe Minierave Justina Shiroka-Pula, ka deklaruar se do të përkrahet një rritje e ulët dhe graduale e energjisë elektrike , e cila mbulon koston e prodhimit.

  “Ia përkujtojmë znj Pula se kjo ngritje eventuale e çmimeve nuk do të zgjidh problemet në KEK, por vetëm se do t'i ripërtërij ato dhe do ti rris ato problem”.

  BSPK-ja ka kërkuar përsëri nga Qeveria e Republikës së Kosovës që të ndikoj tek organet gjegjëse për ta rishikuar këtë vendim dhe me këtë ta mbroj interesin e përgjithshëm të populla. /Telegrafi/


  _________________
  Eshhedeu en la ilahe il lallah ve eshhedeu enne muhammeden abduhu ve resuluhu
   Current date/time is Sun Mar 18, 2018 3:34 pm