Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Ec Me Brezat e Ri

Mire Se Vini Ne Forumin e : " Kosova-Forum "

  KLMDNJ: Shtrenjtimi i rrymës godet të varfrit

  Share
  avatar
  MBerisha
  Webmaster
  Webmaster

  Gjinija : Male
  Postimet : 4625
  Vendodhja : N'Real Madrid
  Reputation : 33
  Pikët : 1502
  Registration date : 2008-10-27

  KLMDNJ: Shtrenjtimi i rrymës godet të varfrit

  Post by MBerisha on Fri Feb 20, 2009 2:14 pm

  Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut (KLMDNJ) përmes një njoftimi zyrtar ka reaguar për herë të dytë ndaj Zyrës së Rregullatorit të Energjisë Elektrike (ZRREE) për ngritjen e tarifave të energjisë elektrike.

  “KLMDLNJ-ë, në janar pati reaguar kundër paralajmërimit të ZRREE-së për ngritjen e tarifave të energjisë elektrike dhe pati kërkuar nga Qeveria e Republikës së Kosovës që ta hedhë poshtë këtë kërkesë që më së shumti do t’i rrezikojë kategoritë e varfra”.

  Në ndërkohë sipas KLMDNJ-së Qeveria mori vendim që energjia elektrike të shtrenjtohet duke siguruar që nga ky shtrenjtim nuk goditen të varfrit por shpenzuesit e mëdhenj , bizneset.

  “Qytetarët e Republikës së Kosovës në muajin janar dhe shkurt kanë pranuar fatura të fryra dhe u është pamundësuar të kenë qasje në pasqyrën e shpenzimeve reale. Kjo ka qenë dhe është shkelje e të drejtave të njeriut, të drejtave të konsumatorit” .

  KLMDNJ ka vlerësuar se, furnizimi me energji elektrike këtë vit është dukshëm më i mirë se vitin e kaluar dhe për këtë ka vlerësuar angazhimin e Qeverisë dhe Ministrisë për Energjetikë.

  “Në rrethanat e krijuara, pas shtrenjtimit të energjisë elektrike pikërisht të varfrit do të rrezikohen edhe më shumë ndërkaq që bizneset edhe ashtu nuk kanë qenë pagues të rregullt të faturave për energjinë e shpenzuar. Qeveria e Kosovës është dashur të hartojë programe sociale për të varfrit, ta bëjë kategorizimin e tyre dhe t’i lirojë nga borxhet e akumuluara Edhe për bizneset është dashur të krijojë rrethana lehtësuese në mënyrë që ata ta zhvillojnë biznesin e tyre dhe të tërheqin investitorë të huaj”.

  Sipas KLMDNJ-së, me shtrenjtimin e rrymës nuk do të përmirësohet buxheti i KEK-ut . Ky shtrenjtim, përveç të varfërve drejtpërdrejtë i godit edhe konsumatorët që e paguajnë rrymën rregullisht. /Telegrafi/


  _________________
  Eshhedeu en la ilahe il lallah ve eshhedeu enne muhammeden abduhu ve resuluhu
   Current date/time is Sun Mar 18, 2018 3:32 pm