Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Ec Me Brezat e Ri

Mire Se Vini Ne Forumin e : " Kosova-Forum "

  Gjermania kërkon ndihmë ndërkombëtare për Opel-in

  Share
  avatar
  MBerisha
  Webmaster
  Webmaster

  Gjinija : Male
  Postimet : 4625
  Vendodhja : N'Real Madrid
  Reputation : 33
  Pikët : 1502
  Registration date : 2008-10-27

  Gjermania kërkon ndihmë ndërkombëtare për Opel-in

  Post by MBerisha on Sun Feb 22, 2009 6:01 am

  Spigel dhe Bild publikun se për likuiditet të "Opel"-it nevojiten rreth 3,3 miliardë euro. Deri më tani bëhej fjalë për ndihmë shtetërore prej 1,8 miliardë euro, publikojnë mediat gjermane.

  Ministri gjerman i Punëve të Jashtme Frank Walter Steinmeier dërgoi thirrje nëpërmjet shtypit gjerman për ndihmë ndërkombëtare për shpëtimin e fabrikave të "Opel"-it në Evropë.

  "Duhet të reagojmë në nivel ndërkombëtar dhe evropiane për ruajtje afatgjate të vendeve të punës në fabrikat e "Opel"it në Gjermani", deklaroi ai.

  "Duhet të shohim më larg nga kambanaria individuale. Asnjë fabrikë nuk mund të ekzistojë vetë, në Gjermani ose kudoqoftë në vend tjetër", shtoi ai.

  "Opel"-i është filialë e "General Motors". Sipas mediave gjermane, "Opel"-i mund të shpallë falimentim në maj ose qershor, nëse nuk merr ndihmë shtetërore.


  _________________
  Eshhedeu en la ilahe il lallah ve eshhedeu enne muhammeden abduhu ve resuluhu
   Current date/time is Sun Mar 18, 2018 3:33 pm