Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Ec Me Brezat e Ri

Mire Se Vini Ne Forumin e : " Kosova-Forum "

  Farmacistët i kanë dëmtuar evropianët për 4 miliardë euro

  Share
  avatar
  The End
  Webmaster
  Webmaster

  Gjinija : Male
  Postimet : 2712
  Age : 25
  Vendodhja : Gjakova City
  Reputation : 34
  Pikët : 619
  Registration date : 2008-10-27

  Farmacistët i kanë dëmtuar evropianët për 4 miliardë euro

  Post by The End on Mon Feb 23, 2009 12:45 pm

  Kompanitë e mëdha botërore farmaceutike i kanë dëmtuar evropianët për thuajse katër miliardë euro, duke parandaluar shitjen e ilaçeve të lira, transmeton gazeta serbe "Veçernje novosti".
  Komisari i BE-së për mbrojtje të tregut të lirë, sipas burimit të njëjtë, një vit e ka hulumtuar tregun e ilaçeve në Evropë dhe ka konstatuar se prej vitit 2000 deri në vitin 2007, industria farmaceutike e ka dëmtuar tregun përmes bllokadës së mjeteve të llojllojshme të paligjshme, hyrjes së ilaçeve të lira gjenerike në tregun evropian.

  Ilaçet gjenerike, gjegjësisht ato që prodhohen pas skadimit të patentit të ilaçit origjinal, e ulin çmimin e tyre për 60 dhe më shumë për qind me çka fitimi i kompanive farmaceutike shënon rënie të dukshme.

  Përndryshe, tregu i ilaçeve në Evropë është i vlefshëm 214 miliardë euro që do të thotë se çdo qytetar i BE-së brenda vitit shpenzon në ilaçe nga 430 euro.


  _________________
  | www.kuriozitet.com | www.medicprof.info |

   Current date/time is Sat Mar 17, 2018 12:10 am