Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Ec Me Brezat e Ri

Mire Se Vini Ne Forumin e : " Kosova-Forum "

  BSPK: Qeveria ti realizoj kërkesat sindikale

  Share
  avatar
  The End
  Webmaster
  Webmaster

  Gjinija : Male
  Postimet : 2712
  Age : 25
  Vendodhja : Gjakova City
  Reputation : 34
  Pikët : 619
  Registration date : 2008-10-27

  BSPK: Qeveria ti realizoj kërkesat sindikale

  Post by The End on Mon Feb 23, 2009 12:46 pm

  Kryesia Ekzekutive e Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të Kosovës (KE e BSPK-së) në mbledhjen e vet të jashtëzakonshme, të mbajtur sot, ka shqyrtuar situatën lidhur me kërkesat e Federatës Sindikale të Shëndetësisë së Kosovës (FSSHK-së) dhe vendimin e Këshillit Drejtues të kësaj Federata për hyrje në grevë.
  Duke pasë parasysh kontekstin e Marrëveshjes së Udhëheqjes së BSPK-së me Qeverinë e Republikës së Kosovës që përmes dialogut të zgjidhen kërkesat dhe shqetësimet sindikale, KE e BSPK-së gjatë këtij takimi mori disa vendime.

  “KE e BSPK-së konsideron se veprimet e Qeverisë së Republikës së Kosovës, në këtë periudhë, nuk kanë qenë në përputhje me zotimet e saj të dhëna e të deklaruara publikisht në takimin që kishte me Udhëheqjen e BSPK-së”.

  Sindikalistët kanë kërkuar nga Qeveria që me urgjencë dhe në kohë të duhur të ndërmarrin hapa lidhur me realizimin e kërkesave sindikale, këtë rast të FSSHK-së.

  “KE e BSPK-së ka shprehur, edhe një herë, gatishmërinë për t'i dhënë përparësi dialogut midis partnerëve socialë, duke e konsideruar atë si një nga mjetet më të përshtatshme dhe të pazëvendësueshme për zgjidhjen e kontesteve të ndryshme, prandaj edhe të kërkesave sindikale. Mirëpo, BSPK-ja nuk heq dorë as nga mjetet e trysnisë sindikale”.

  Edhe gjatë këtij takimi KE e BSPK-së ka mbështetur kërkesat e FSSHK-së dhe veprimet sindikale që ndërmarr kjo Federatë konform statutit dhe akteve të tjera sindikale, dhe i fton degët tjera sindikale që të gjejnë mundësinë për t'u solidarizuar me ta. /Telegrafi/


  _________________
  | www.kuriozitet.com | www.medicprof.info |

   Current date/time is Sun Mar 18, 2018 3:33 pm