Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Ec Me Brezat e Ri

Mire Se Vini Ne Forumin e : " Kosova-Forum "

  Bernanke: Ka perspektiva që recesioni të mbarojë në fund të vitit

  Share
  avatar
  MBerisha
  Webmaster
  Webmaster

  Gjinija : Male
  Postimet : 4625
  Vendodhja : N'Real Madrid
  Reputation : 33
  Pikët : 1502
  Registration date : 2008-10-27

  Bernanke: Ka perspektiva që recesioni të mbarojë në fund të vitit

  Post by MBerisha on Thu Feb 26, 2009 7:52 am

  Kryetari i Rezervave federale të SHBA-ve, Ben Bernanke sheh “perspektivë të mençur” që recesioni i thellë të mbarojë deri në fund të vitit, nëse planet për shpëtim dhe stimulim i japin rezultatet e pritura.

  Ai në kuadër të fjalimit të vet para Kongresit të SHBA-ve paralajmëroi se kurimi i plotë i ekonomisë mund të marrë më shumë se dy-tre vite.

  Bernanke ishte i përmbajtur në parashikimet dhe vlerësoi se ekonomia amerikane shënon rënie te thellë, e cila vazhdon edhe në tremujorëshin e parë të vitit 2009.

  Krahas kësaj, ai tha se nismat e ndërmarra si duket kanë filluar t’i stabilizojnë tregjet thyera financiare dhe nëse ato japin rezultatet e pritura, recesioni mund të përfundojë deri në fund të vitit 2009.

  Pritet, theksoi Brenanke, që papunësia të mbetet në nivelin e lartë deri në vitin 2011, që do ta ndërlikojë veprimtarinë ekonomike.


  _________________
  Eshhedeu en la ilahe il lallah ve eshhedeu enne muhammeden abduhu ve resuluhu
   Current date/time is Sun Mar 18, 2018 3:29 pm