Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Ec Me Brezat e Ri

Mire Se Vini Ne Forumin e : " Kosova-Forum "

  FMN: Shqipëria në krizë, papunësia do rritet

  Share
  avatar
  MBerisha
  Webmaster
  Webmaster

  Gjinija : Male
  Postimet : 4625
  Vendodhja : N'Real Madrid
  Reputation : 33
  Pikët : 1502
  Registration date : 2008-10-27

  FMN: Shqipëria në krizë, papunësia do rritet

  Post by MBerisha on Thu Feb 26, 2009 11:35 am

  Shqipëria është përfshirë nga kriza ekonomike, por jo aq sa vendet e Rajonit të Ballkanit. Deklarata është bërë ne Tirane nepermjet nje konference per shtyp nga shefi i FMN-së Gerwin Bell, i cili ka theksuar se gjatë vitit 2009 kriza do të prekë edhe ekonominë shqiptare, ku do të rritet numri i të papunëve.

  Sipas Bell, viti që sapo kemi nisur do të jetë i vështirë për konsumatorët shqiptarë, bizneset ne investimet e tyre, për sistemin e kredive dhe të një sërë faktorëve të tjerë ekonomik.

  Shefi i FMN-së për Shqipërinë i ka kërkuar qeverisë që të marrë masa, ku disa prej tyre janë ato që të kanë të bëjmë me “mbushjen” e deficitit buxhetor.

  “Për deficitin buxhetor të përdoren të ardhurat nga privatizimet”-theksoi Bell, duke i kërkuar qeverisë që të ndërmarrë politika të matura në këtë drejtim. Bell bëri thirrje që të mos përdoret fondi i kontigjencës.

  Shefi i misionit të Fondit Monetar Ndërkombëtar, ka kërkuar të ndërmerren politika afatgjata për të përballuar krizën. Për sa i përket rritjes ekonomike këtë viti, Bell nuk ka dhënë asnjë shifër.

  “S’mund të japim shifra për rritjen ekonomike gjatë këtij viti, por theksojmë se ka ngadalësim në rritjen ekonomike”-i është përgjigjur ai pyetjeve të gazetarëve. /Balkanweb/


  _________________
  Eshhedeu en la ilahe il lallah ve eshhedeu enne muhammeden abduhu ve resuluhu
   Current date/time is Sun Mar 18, 2018 3:34 pm