Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Ec Me Brezat e Ri

Mire Se Vini Ne Forumin e : " Kosova-Forum "

  Italia, 4 centrale bërthamore brenda vitit 2020

  Share
  avatar
  MBerisha
  Webmaster
  Webmaster

  Gjinija : Male
  Postimet : 4625
  Vendodhja : N'Real Madrid
  Reputation : 33
  Pikët : 1502
  Registration date : 2008-10-27

  Italia, 4 centrale bërthamore brenda vitit 2020

  Post by MBerisha on Fri Feb 27, 2009 11:57 am

  Italia, do të ndërtojë, brenda vitit 2020, katër centrale bërthamore të gjeneratës së fundit. Në këtë “Vepër” supergjigande, Italia do të ndihmohet me teknologjinë e fjalës së fundit nga shteti fqinj Franca, e cila prej vitesh e ka zhvilluar këtë teknologji dhe prodhon rreth 70% të kërkesave të saj me energji Bërthamore.

  Në një takim midis kryeministrit Italian Berluskoni, dhe presidentit Francez Sarkozy, është sigluar një marrëveshje historike përsa i përket Shtetit Italian, i cili e kishte abroguar me referendum shumë vite më parë zhvillimin e teknologjisë atomike.

  Kjo marrëveshje presupozon ndërtimin e katër centraleve Bërthamorë, dy nga të cilët brenda vitit 2010, e pjesën tjetër brenda vitit 2020.

  Franca nga ana e saj do ta asistojë Italinë duke i vënë në shërbim të gjithë teknologjinë e nevojshme e të kohës së fundit, për ndërtimin e këtyre centraleve.

  Duket se ngjarjet e fundit në lidhje me krizën midis Rusisë dhe Ukrainës, e cila pati një influencë negative mbi furnizimin e Evropës me gaz, ka detyruar jo vetëm Italinë por dhe shtete të tjera Evropiane, ekonomia e të cilave është e varur plotësisht nga furnizimi me gaz nga Rusia, që të gjejnë alternativa te tjera për prodhimin e suportin e ekonomive të tyre me energji.

  Nëse e gjithë kjo do të ndodhë, ka shumë gjasa që pesha e shtetit Rus, por dhe aleatëve të tij në Amerikën Latine e disa Shteteve Arabe, si dhe arroganca e këtyre të fundit ndaj perëndimit të “zbehet” ndjeshëm. /noa/


  _________________
  Eshhedeu en la ilahe il lallah ve eshhedeu enne muhammeden abduhu ve resuluhu
   Current date/time is Sun Mar 18, 2018 3:27 pm