Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Ec Me Brezat e Ri

Mire Se Vini Ne Forumin e : " Kosova-Forum "

  Ndihmë 24.5 mld & për bankat e EQL

  Share
  avatar
  MBerisha
  Webmaster
  Webmaster

  Gjinija : Male
  Postimet : 4625
  Vendodhja : N'Real Madrid
  Reputation : 33
  Pikët : 1502
  Registration date : 2008-10-27

  Ndihmë 24.5 mld & për bankat e EQL

  Post by MBerisha on Fri Feb 27, 2009 11:58 am

  Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim, Banka Evropiane e Investimeve dhe Banka Botërore, zotohen të japin një paketë ndihme prej 24.5 miliardë dollarësh, për Bankat e Evropës Qendrore dhe Lindore, në mënyrë që ato të kalojnë pasojat e rënda të krizës ekonomike.

  Vendet ku veprojnë këto banka, po kalojnë vështirësi të mëdha nga recesioni ekonomik.

  Fondet do t'i vijnë në ndihmë biznesit të vogël. Letonia dhe Hungaria janë dy vendet që e kanë ndjerë më shumë krizën ekonomike. Iniciativa e përbashkët dy vjeçare parashikon financim për borxhet dhe stimulim për huamarrjet.

  Nisma e referohet kryesisht vendeve të Evropës Lindore duke marre parasysh rrethanat makro-ekonomike dhe trysninë e madhe financiare me të cilat ato përballen. /tch/


  _________________
  Eshhedeu en la ilahe il lallah ve eshhedeu enne muhammeden abduhu ve resuluhu
   Current date/time is Sat Mar 17, 2018 12:09 am