Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Ec Me Brezat e Ri

Mire Se Vini Ne Forumin e : " Kosova-Forum "

  AKK jep sqarime pas mosmiratimit të strategjisë kundër korrupsionit

  Share
  avatar
  MBerisha
  Webmaster
  Webmaster

  Gjinija : Male
  Postimet : 4625
  Vendodhja : N'Real Madrid
  Reputation : 33
  Pikët : 1502
  Registration date : 2008-10-27

  AKK jep sqarime pas mosmiratimit të strategjisë kundër korrupsionit

  Post by MBerisha on Fri Feb 27, 2009 12:00 pm

  Agjencioni Kosovar Kundër Korrupsionit me anë të një njoftimi zyrtar ka qartësuar publikun me qëndrimin e vetë përkitazi me mos miratimin e Strategjisë Kundër Korrupsionit nga ana e Kuvendit të Republikës së Kosovës. Me ligjin Kundër Korrupsionit përgjegjësia për përpilimin e strategjisë kundër korrupsionit i takon Agjencisë Kundër Korrupsionit.

  Tutje në njoftim thuhet se si rrjedhojë e kësaj dhe duke marr parasysh nevojën që ka Kosova për të pasur një strategji kundër korrupsion si dhe rekomandimet që janë dhënë në Raportin e Progresit të Komisionit Evropian se Kosovës i duhet urgjentisht një dokument i tillë dhe me një përkushtim të madh AKK-ja iu qasë procesit të përpilimit të këtij dokumenti sikurse edhe planit të veprimit kundër korrupsion.

  “Procesi për përpilimin e strategjisë kundër korrupsionit ka qenë i hapur dhe në finalizimin e tij kanë marr pjesë saktë 21 institucione të Kosovës si dhe eksperti i Këshillit të Evropës çka nënkupton se i dhanë relevancën dhe legjitimitetin e plotë si një dokument kombëtar kundër korrupsionit”.

  Në po të njëjtin njoftim thuhet se duke ju referuar Ligjit Kundër Korrupsionit AKK-ja këtë projekt strategji të përfunduar e dorëzojë në fillim të shtatorit të vitit 2007 në Qeverinë e Kosovës e cila e procedojë në Kuvend në fillim të këtij viti. Tri komisionet funksionale të Kuvendit i dhanë dritën jeshile këtij dokumenti që të vihet për miratim në Kuvend.

  “Mirëpo, në seancën e djeshme shumica e deputetëve të Kuvendit votuan kundër miratimit të këtij dokumenti. Agjencioni Kosovar Kundër Korrupsionit e respekton këtë vendimin të deputetëve të Kuvendit”.

  AKK-ja ka njoftuar se përpilimi i strategjisë kundër korrupsionit është vetëm njëri nga detyrat e shumta kundër korrupsionit që ka Agjencioni. Fakti që shoqëria e Kosovës ka nevojë për një ambient të dinjitetshëm dhe të pa korruptuar, AKK e deklaron edhe një herë fuqishëm përkushtimin e vetë të plotë në luftimin e këtij fenomeni që po mundohet të gërryen shpirtin e shoqërisë së Kosovës.

  “AKK inkurajon qytetarët e Republikës së Kosovës të cilët që nga fillimi ishin aleati kryesor i luftës sonë kudër korrupsionit që të vazhdojnë me besnikëri bashkëpunimin me ne në mënyrë që korrupsionit si fenomen prezent në Kosovë ti prehet rruga”. /Telegrafi/


  _________________
  Eshhedeu en la ilahe il lallah ve eshhedeu enne muhammeden abduhu ve resuluhu
   Current date/time is Sun Mar 18, 2018 3:33 pm