Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Ec Me Brezat e Ri

Mire Se Vini Ne Forumin e : " Kosova-Forum "

  Dua (Lutje)

  Share
  avatar
  MBerisha
  Webmaster
  Webmaster

  Gjinija : Male
  Postimet : 4625
  Vendodhja : N'Real Madrid
  Reputation : 33
  Pikët : 1502
  Registration date : 2008-10-27

  Dua (Lutje)

  Post by MBerisha on Fri Jun 19, 2009 3:40 pm

  DUA (Lutje) :
  O ALLAH, bëna ne prej atyre që e lexojn Kur’anin dhe e praktikojn në jetën e tyre aq sa kanë mundësi,
  Ja ALLAH bëna neve Kur’anin e dynjas shoqërues, në varr ledhatues, në ditën e gjykimit ndërmjetësues , në uren e Siratit dritë dhe dërgona në Xhenet me ndërmejtsimin e Kur’anit të madhërum,
  Ja ALLAH falna gjynahet tona të vogla dhe të medha, ato të cilat i kemi bëre pa vetëdije, ato që i kemi bëre me gabim dhe ato të cilat Ti i din ma mir se sa ne me rahmetin tënd ,
  Ja ALLAH drejtona neve në rrugen e drejt,drejtoj popullin tonë në rrugën e drejt, bashkoje ymetin Islam në lindje e perendim të tokës me rahmetin tënd.



  DUA (Lutje) :
  Ja ALLAH ata që na mendojn ndonjë të keqe neve, fes tonë, vendit tonë apo vendeve te tjera muslimane bëri ata që ta kurthojn vetën me duart e tyre.
  Ja ALLAH të lutemi na shto sinqeritetin, diturin dhe veprimin ndaj teje, udhezoj te gjith muslimanët dhe posaqerisht popullin tonë ne rrugen e drejt.
  Ja ALLAH te lutemi që rinin tonë meshkuj e femra, ti mbrojsh nga gjdo devijim e dredhi si dhe nga mashtrimet e armiqeve të fes islame, mbroj ata nga të gjitha dukurit e shemtuara te kësaj kohe.
  Ja ALLAH na dhuro asi imani dhe bindje pas te cilave nuk ka mos besim, na dhuro asi rahmeti me të cilën do te arrijm në shkallën e fisnikeris tënde nëdynja dhe ahiret.
  Ja ALLAH ne nga Ti kërkojm pozitat e shehidave, jeten e të lumturve dhe fitoren kundër armiqëve.
  Ja ALLAH përcaktona për udhëheqës tanë ma të mirët nga mesi yn, dhe mos leje që të na udheheqin më të kqijt e te prishurit dhe na i bë prijësa ata që ta kan frikën Ty dhe që neve na mëshirojn dhe mos na nënshtro për shkak të gjynaheve tona ndaj atyre që Ty nuk të frikesohen e as neve nuk na mëshirojn.
  Ja ALLAH udhëzoj udhëheqësat, mësuesit dhe dijetarët tanë,si dhe ndihmoj, forcoj e drejtoj ushtrin e policiin tonë.
  Ja ALLAH bashkoj muslimanët me fjalë e vepra, pasuuroj te varfërit e muslimanëve dhe drejtoj te humburit e tyre si dhe shëroj te sëmuarit e tyre.
  Ja ALLAH udhëzoj ymetin e Muhamedit s.a.v.s. , fale ymetin e tij dhe përmirësoje gjendjen e tij.
  Ja ALLAH falna gjyahet tona, zgjërona shtëpit tona dhe begatona në rrëskun tonë.
  Ja ALLAH ne te Ti kërkojm strehim nga denimi i gjehnemit nga denimi dhe sporovimi i varrit nga sprovimi i jetës dhe i vdekjës dhe nga e keqja e sproves se dëgjallit.
  Ja ALLAH na bë pasues e praktikues të vërtet të Kur’anit dhe na dhuro Xhenetin me te lart Firdeusin më mëshiren tënde.
  Ja ALLAH ne Ty te lutemi për veprat më të mira me të cilat të ka lutur Muhamedi s.a.v.s. ,si dhe nga Ti kërkojm strehim nga veprat më të k’qija për të cilat të ka kërkuar strehim Pejgamberi dhe i dërguari Muhamedi yt s.a.v.s.
  Ja ALLAH na jep të mira në këtë botë, të mira në botën e ardhshme dhe ruana nga denimi i zjarrit.
  Ja ALLAH falëm mua, prindërit e mi dhe të gjith besimetarët në ditën kur do tëjepet llogaria,posaqërisht të lutemi ti falësh të gjith ata që janë tubu në këtë ditë të madhe t’Xhumas e në veqanti ata që jan tubu në këtë vend.
  Ja ALLAH udhëzona neve në rrugen e drejt, udhëzoj prindërit tonë rrugën e drejt dhe udhëzoj fëmijet dhe fëmijet e femijëve tane në rrugën e drejt...AMIN...


  _________________




  Eshhedeu en la ilahe il lallah ve eshhedeu enne muhammeden abduhu ve resuluhu



  avatar
  GOx94
  Designer
  Designer

  Gjinija : Male
  Postimet : 618
  Age : 24
  Vendodhja : Prishtinë
  Reputation : 21
  Pikët : 295
  Registration date : 2008-12-22

  Re: Dua (Lutje)

  Post by GOx94 on Mon Jun 22, 2009 1:20 am

  ALLAHU te shperbleft
  avatar
  G3T1`
  Super Moderator
  Super Moderator

  Gjinija : Male
  Postimet : 1316
  Age : 23
  Vendodhja : Qane ka treni
  Reputation : 0
  Pikët : 2603
  Registration date : 2009-08-23

  Re: Dua (Lutje)

  Post by G3T1` on Sun Aug 23, 2009 4:58 pm

  allahu te shperbleft

  Sponsored content

  Re: Dua (Lutje)

  Post by Sponsored content


   Current date/time is Fri Apr 20, 2018 8:35 am